29.02.2020
RECENZJE
OZZY OSBOURNE - Ordinary Man

CETI - Oczy Martwych Miast

KING! AUTOBIOGRAFIA - Staszczyk, Księżyk

OZZY OSBOURNE - Ordinary Man

OZZY OSBOURNE - Ordinary Man

BLIND EGO - Preaching To The Choir

SBB - Follow My Dream

BESIDES - Bystanders

GREEN DAY - Father of All Motherfuckers

SERIOUS BLACK - Suite 226

THY DISEASE - Transhumanism

SOSNOWSKI – The Hand Luggage Studio

HALFORD - Resurrection

YENISEI - The Last Cruise

ORGANIC NOISES - Organic Noises

ATERRA - Utopia

ANNIHILATOR - Ballistic, Sadistic

BLIND GUARDIAN TWILIGHT ORCHESTRA - Legacy Of The Dark Lands

CAREN COLTRANE CRUSADE - Potwór

NO SEASON - Highwires

MULK - I

APOCALYPTICA - Cell-0

MANIFEST - ...and For This We Should Be Damned?

HATEFUL FIVE - Winny

GOLDEN EARRING – Live

SLIPKNOT - We Are Not Your Kind

THE BROKEN BRIDGES - Endless Road

SLIPKNOT - .5: The Gray Chapter

BABYMETAL - Metal Galaxy

CRAYON PHASE - Two Hundred Pages

CROBOT - Motherbrain


Nawigacja
Artykuły » Wywiady » NEMEZIS / LIQUID SHADOW / METEOPATA - Krzysztof Lepiarczyk
NEMEZIS / LIQUID SHADOW / METEOPATA - Krzysztof Lepiarczyk
Jakiś czas temu zetknąłem się z nazwiskiem Krzyśka Lepiarczyka i nagle jego nazwisko zaczęło się powtarzać na kolejnych albumach, które trafiały w moje ręce. Z klawiszowcem kilku progrockowych zespołów nie brakło mi zatem tamatów do rozmowy... Zachęcam do przeczytnia poniższego wywiadu, tymbardziej, że dopiero co mieliśmy premiery Nemezis i Liquid Shadow.
Meteopata, Liquid Shadow, Nemezis, Loonypark... do tego występy gościnne jak w Metus. Nie narzekasz chyba na brak zajęć?

Rzeczywiście nie mogę narzekać na brak zajęć:) Gdyby tak było więcej czasu ...wymieniać by można kolejne zespoły. Staram się pogodzić codzienne obowiązki z graniem i próbami. Jest to dosyć trudne ale z pomocą wyrozumiałej żony udaje mi się to jakoś poukładać.

Czy oprócz wspomnianych zespołów grasz / grałeś w innych grupach?

Tak .Grałem w innych zespołach ale były to raczej krótkie epizody. Ciężko jest mi nawet przypomnieć sobie ich nazwy. Jednym z których miło wspominam była formacja Michała Fałkiewicza – Fałkiewicz Band – z którą wywalczyliśmy wyróżnienie na 40 Studenckim Festiwalu w Krakowie.

Czy jesteś w stanie określić, który zespół jest Ci najbliższy?

Zdecydowanie mEteOpaTa oraz Loonypark – być może z racji tego ze są to moje “autorskie” projekty.
Co nie oznacza ze pozostałe są mi obojętne.

Jak odbierasz swoje zespoły. Czy mają to być projekty studyjne, czy może któreś grupy koncertują?.

Na dzień dzisiejszy jedynym zespołem który jest projektem studyjnym to Loonypark – ale zobaczymy co czas pokaże jeżeli słuchaczom spodoba się nasza muzyka to dlaczego nie mielibyśmy zacząć koncertować. ...Inna prawda jest taka że w tym momencie praca studyjna pochłonęła mnie przynajmniej do maja także czasu na koncerty właściwie nie ma.

Jak to jest że ostatnimi czasy pojawia się coraz więcej zespołów z kobietami za mikrofonem?
Czy dużo trudniej znaleźć wokalistę niż wokalistkę?


Generalnie trudno jest znaleźć wokalistę – czy to kobietę czy mężczyznę. Jeszcze do gatunku muzyki którą uprawiamy. Na rynku jest dużo wokalistów popowych. Znaleźć dobry oryginalny wokal graniczy z cudem .Nie wiem dlaczego ostatnio jest więcej “śpiewających Pań”. Być może za kilka lat będzie inaczej. Jeżeli chodzi o mój najnowszy projekt Loonypark to od razu chciałem aby śpiewała w nim już znana wokalistka art rockowa Sabina Godula. Znamy się już od mojego pierwszego art rockowego zespołu Liquid Shadow. Dobry sprawdzony wokal - może tylko pomóc.

Zauważyłem że w przypadku Nemezis nie figurujesz jako autor utworów. Wiemy też że to starszy materiał, dopiero obecnie zarejestrowany. Czy zatem zostałeś przyjęty do zespołu, czy może byłeś muzykiem sesyjnym?

Oficjalnie jestem klawiszowcem Nemezis. Materiał na płycie ma ponad 10 lat. Nie ja byłem jego twórcą. Dostałem płytę i miałem nie odwzorowywać ale w podobnych klimatach zrobić coś po swojemu. Nie było łatwo ale myślę że efekt końcowy jest zadowalający. Mam nadzieje że uda się zrobić kolejną płytę Nemezis na której znajdą się i moje kompozycje.

Chciałem poruszyć kwestię Twojego pojawienia się na płycie Metus. To dość nieoczekiwane, że na albumie którego twórca opiera lwią część muzyki na brzmieniach klawiszowych, pojawia się gościnnie – klawiszowiec. Ale z drugiej strony pewnie takie zaproszenie było dla Ciebie wyróżnieniem... Jak doszło do tej współpracy.

Często pracuje z Ryśkiem Kramarskim w jego studiu Lynx Music. Tam poznałem Metusa i postanowiliśmy współpracować. Robimy wspólnie drugą “cd” a z tego co wiem maja być kolejne.
Muzyka bardzo klimatyczna rzeczywiście dużo w niej czarno-białych dźwięków tym bardziej miło że z pod moich palców.

Chciałbym porozmawiać trochę o Liquid Shadow. Spectrum, jak sama nawa wskazuje jest materiałem przeglądowym – nagrania pochodzą z różnego czasu.
Dlaczego zdecydowaliście się wydać materiał w takiej formie?


Decyzja nie była łatwa bo nagrania nie są doskonałe. Pochodzą z różnych demówek to też pewne techniczne niedociągnięcia słychać. Jednym z prowodyrów tego wydawnictwa jest Ryszard Kramarski. Od początku istnienia zespołu nam pomagał. Jakby na to nie patrzeć LS to kawałek mojego życia i ciesze się że ładnie wydaną płytę mogę postawić na półce. Tym bardziej mnie cieszy fakt że inni tez mogą to zrobić.

Czy zespół planuje nagrywanie nowego materiału?

Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji ale wszystko zmierza do tego ze spróbujemy zrobić coś nowego.

Liquid Shadow zapowiadany był jako zespół wzorujący się na Dream Theater - jednak podobieństw należy się doszukiwać raczej w smaczkach... Czy zatem planujesz udział w zespole/ projekcie stricte metalowym?

Może w stricte metalowym to za dużo powiedziane. Są rożne pomysły i propozycje. Na razie skupiam się na dokończeniu moich tegorocznych planów wydawniczych. Potem przemyśle wszystkie za i przeciw. Sam się zdziwiłem ze LS był zapowiadany i porównywany z DT – może dlatego że na naszych koncertach graliśmy kilka ich coverów.. Być może nasze kolejne kompozycje pójdą w tym kierunku – kto to wie:)

Na Myspace Loonypark zamieszczone są dwa utwory. Na obu z nich śpiewa Sabina Godula. Jednak w składzie figuruje jako gość.
Czy to oznacza, że na albumie usłyszymy także innych wokalistów? Czy może mamy spodziewać się utworów instrumentalnych?


Na płycie znajdą się kompozycje wokalno-instrumentalne jak i jeden utwór instrumentalny.
Loonypark jest to projekt założony przez dwie osoby. Razem z Jakubem Grzesło – perkusistą jesteśmy w podstawowym składzie. Sabina jest naszym głównym wokalistą i to ją będziecie mogli usłyszeć na płycie. Będzie też jeden gość specjalny.

Z kolei na Twoim profilu możemy usłyszeć demo „If you know him”. Czy to znaczy że planujesz nagranie albumu solowego? (Czy w tym utworze śpiewa Łukasz Gałęziowski?)

Tak to Łukasz G. Na razie nie myślę o solowym albumie. Być może kiedyś... Z “If You” to była tylko próba, demko. Myślę że udana ponieważ w tym momencie siedzimy w studio z moim najnowszym projektem i właśnie ten numer tylko w wersji polsko języcznej między innymi nagrywamy. Na razie nic więcej nie powiem.

Zarówno Meteopata jak i Liquid Shadow dorobiły się teledysków. Czy udało wam się wkręcić z tym materiałem do jakieś telewizji, czy na razie stawicie na promocję w internecie?

Teledysk Liquid Shadow możecie oglądać tylko w internecie. Jeśli chodzi o mEteOpaTe to oprócz internetu można go ponoć oglądać w jednej z telewizji szweckich a to za sprawą naszego szweckiego wydawcy .

Zauważyłem, że jednym z Twoich ulubionych instrumentów jest akordeon. Przemycasz jego dźwięki nawet do ciężkich utworów... Czy nie uważasz że mogą to być zabiegi niezrozumiałe przez sympatyków muzyki rockowej?

Akordeon był mi zawsze bliski. Uważam że jego dźwięki czy to w ciężkim rocku czy w muzyce lżejszej są jak najbardziej na miejscu oczywiście w zrozumiałych proporcjach. W niektórych moich kompozycjach możecie usłyszeć też brzmienie waltorni – to też piękny instrument na którym czasami pogrywam.

Jakie są najbliższe plany Twoje i Twoich zespołów?

Loonypark – płyta w maju.
Liquid Shadow – praca nad nowym materiałem

Jeżeli o mnie chodzi to właśnie kończymy prace nad płyta Metusa, a od kwietnia zabieram się za nagrywanie Loonypark.. A w czerwcu........długo oczekiwany urlop:)

Jaka jest Twoja opinia na temat serwisu Rock Area?

Rewelacyjny serwis który w miarę możliwości odwiedzam systematycznie.
Zawsze aktualne i ciekawe informacje z kręgu gatunku muzycznego który jest mi bardzo bliski.
Życzę dalszych sukcesów.Pytał: Piotr Spyra
Komentarze