01.06.2020
RECENZJE
WE SELL THE DEAD - Black Sleep

ANVISION - Love & Hate

NEUMA - Vol.2

SCEPTIC - Blind Existence

RUNNING WILD - Crossing the Blades Ep.

FREN - Where Do You Want Ghosts To Reside

KEEP ROCKIN' - Seismic Shift

EDDIE MULDER - Victory

DIAPOSITIVE - Give Me A Ride

TRANQUILLIZER 247 - Dziesięć

FIREWIND - Firewind

PARADISE LOST - Obsidian

FORCE OF PROGRESS - A Secret Place

KOMETY - Alfa Centauri

RESTLESS - Miasto Grzechu

THE BOOMTOWN RATS - Citizens Of Boomtown

KRZYSZTOF CUGOWSKI – 50/70

AUTOMB - Chaosophy

MUZOZOIC - Jazock?

NAKED ROOT - The Maze

CARNAL FORGE - Gun To Mouth Salvation

IKONODRAMA - Etched in the Spirit

THE MURDER CAPITALS - When I Have Fears

ABYSAL (THE ADAM JURCZYŃSKI PROJECT) - Return To The Live

DEPECHE MODE - Ultra

DELFINIA - Deep Elevation

ŁYDKA GRUBASA - Socjalibacja

IN2ELEMENTS - Cycles

JOHNOSSI - Torch//Flame

SILVERBONES - Wild Waves

THE STROKES - The New Abnormal


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - L » Lucassen, Arjen Anthony - 2012 - Lost in the New Real
Lucassen, Arjen Anthony - 2012 - Lost in the New Real
AALCD1
1. The New Real
2. Pink Beatles In A Purple Zeppelin
3. Parental Procreation Permit
4. When I'm A Hundred Sixty-Four
5. E-Police
6. Don't Switch Me Off
7. Dr Slumber's Eternity Home
8. Yellowstone Memorial Day
9. Where Pigs Fly
10. Lost In The New Real
* Bonus feature CD Rom section: "Behind The New
Real"
CD 2
1. Our Imperfect Race
2. Welcome To The Machine (Pink Floyd cover)
3. So Is There No God?
4. Veteran Of The Psychic Wars (Blue Oyster Cult
Cover)
5. The Social Recluse
6. Battle Of Evermore (Led Zeppelin Cover)
7. The Space Hotel
8. Some Other Time (Alan Parsons Project Cover)
9. You Have Entered The Reality Zone
10. I'm The Slime (Frank Zappa Cover)
* Bonus feature CD Rom section: "The Artwork"
(90:20)

Rok wydania: 2012
Wydawca: Inside Out
http://store.arjenlucassen.com/newreal.html
Ten znany ze swoich projektów (Ayreon, Star One, Guilt Machine), holenderski muzyk, przyzwyczaił nas do tego, że do ich realizacji zapraszał spore grono artystów związanych z szeroko pojętą sceną progresywną (instrumentalistów i wokalistów). Tym razem wydał płytę sygnowaną własnym imieniem i nazwiskiem. Tutaj lista zaproszonych gości nie jest tak pokaźna jak zwykle. Na "Lost in the New Real", Arjen śpiewa głównie sam (czasami wspomaga go Wilmer Waarbroek). Sprawy instrumentalne bierze również głównie w swoje ręce. Jego dzieło wzbogacają jedynie aranżacyjnie: skrzypce (Ben Mathot), wiolonczela (Maaike Peterse) oraz flet (Jeroen Goossens). Perkusję obsługują natomiast: Ed Warby i Rob Snijders.

"Lost in the New Real", jak często u Lucassena bywa, jest dziełem koncepcyjnym. Do jego realizacji , Arjen zaprosił jeszcze jednego, bardzo ważnego gościa (nie związanego jednak ze światem muzyki), wybitną postać kina - Rutgera Hauera. Wybór tego, a nie innego aktora, nie był dziełem przypadku. Jak mówi Lucassen: "...Praca z Rutgerem jest spełnieniem marzeń. To nie tylko jeden z moich ulubionych aktorów, zagrał także w moim ulubionym filmie sci-fi wszech czasów, Blade Runner...". Na dodatek Rutger Hauer jest rodakiem Arjena Lucassena (urodził się w Breukelen, w rodzinie holenderskich aktorów teatralnych). Na płycie, aktor wcielił się w rolę narratora, postać doktora psychiatrii Voighta Kampffa, który jest osobistym psychoterapeutą Mr L (głównego bohatera tej muzycznej opowieści), przeniesionego z czasów teraźniejszych w nieokreśloną przyszłość, nie umiejącego się odnaleźć w nowych realiach. W wykreowanym przez Lucassena, futurystycznym świecie, niby doskonałym, bo zwalczono wszelkie najgroźniejsze dla życia choroby, ale z tego świata, zniknęły również wszelkie emocje w stosunkach międzyludzkich. Wszelkie wrażenia, zostały przeniesione do wirtualnego świata. Komputery zostały zaprogramowane do generowania emocji i uczuć (ten futurystyczny świat, jak widać, nie jest nam aż tak bardzo odległy). W takim właśnie świecie (normalnym dla współczesnych ludzi, a zwariowanym dla człowieka "starej daty") bez Hauera - psychoterapeuty, nie da rady!!! Chyba, że funkcje psychoterapeutyczne spełni muzyka...? ;)

W kwestii muzycznej, jest to album bardzo zróżnicowany stylistycznie, zdecydowanie mniej metalowy niż płyty wydawane pod szyldem Ayreon czy Star One (chociaż ostrzejsze partie muzyczne są tutaj również obecne). Jest to prawdziwy muzyczny koktajl... wpływów, inspiracji. Czegoż tutaj nie ma? Od klasycznego rocka, poprzez, rock progresywny, symfoniczny, hard rock, industrialne klawiszowe tła, aż po bogate wątki, utrzymane w folkowej stylistyce. W poszczególnych kompozycjach pobrzmiewają klasyczne echa ( m.in.: Jethro Tull, The Beatles, Pink Floyd, Queen...)

Właściwy wątek fabularny rozgrywa się na pierwszej części płyty. Jest jeszcze cześć druga, na której artysta umieścił utwory pasujące do konceptu albumu, ale nie pasujące do ciągłości akcji, pomiędzy które wplótł kilka ciekawych coverów. Przyznam, że jedne nieco mniej przekonujące ("Veteran Of The Psychic Wars" - Blue Oyster Cult, "Battle Of Evermore" - Led Zeppelin), inne bardziej ("Some Other Time" - Alan Parsons Project, "I'm The Slime" - Frank Zappa.) Natomiast arjenowska wersja klasyka Pink Floyd - "Welcome To The Machine", podczas słuchania (zaręczam), zmiecie potencjalnego odbiorcy, niczym wybuch pyłu węglowego!!!

8/10

Marek Toma

Komentarze