06.06.2020
RECENZJE
IN EXTREMO – Kompass zur Sonne

NEUMA - Weather

WE SELL THE DEAD - Black Sleep

ANVISION - Love & Hate

NEUMA - Vol.2

SCEPTIC - Blind Existence

RUNNING WILD - Crossing the Blades Ep.

FREN - Where Do You Want Ghosts To Reside

KEEP ROCKIN' - Seismic Shift

EDDIE MULDER - Victory

DIAPOSITIVE - Give Me A Ride

TRANQUILLIZER 247 - Dziesięć

FIREWIND - Firewind

PARADISE LOST - Obsidian

FORCE OF PROGRESS - A Secret Place

KOMETY - Alfa Centauri

RESTLESS - Miasto Grzechu

THE BOOMTOWN RATS - Citizens Of Boomtown

KRZYSZTOF CUGOWSKI – 50/70

AUTOMB - Chaosophy

MUZOZOIC - Jazock?

NAKED ROOT - The Maze

CARNAL FORGE - Gun To Mouth Salvation

IKONODRAMA - Etched in the Spirit

THE MURDER CAPITALS - When I Have Fears

ABYSAL (THE ADAM JURCZYŃSKI PROJECT) - Return To The Live

DEPECHE MODE - Ultra

DELFINIA - Deep Elevation

ŁYDKA GRUBASA - Socjalibacja

IN2ELEMENTS - Cycles

JOHNOSSI - Torch//Flame


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - M » MAGENTA HARVEST - 2017 - ...and Then Came the Dust
MAGENTA HARVEST - 2017 - ...and Then Came the Dust

MAGENTA HARVEST - ...and Then Came the Dust


MAGENTA HARVEST - ...and Then Came the Dust

1. Flock of Reckoning
2. The Murderous Breed
3. When Your World Turns to Glass
4. An Abode of Ashes
5. The Search for the Higher Water
6. Signs of Death
7. ...and Then Came the Dust
8. A Terminal Hymn to Cold
9. The Pane of Eden

Rok wydania: 2017
Wydawca: Apostasy Records
https://www.magentaharvest.com

Co pewien czas pojawiają się wydawnictwa, które jeszcze przed ich poznaniem potrafią zaintrygować, wzbudzić większe emocje. Właśnie z czymś takim miałem do czynienia przy okazji poznania następcy „Volatile Waters” z 2014 roku, fińskiej formacji MAGENTA HERVEST.

„...and Then Came the Dust”, drugi album studyjny Finów ukazał się jesienią ubiegłego roku i choć zawiera burzę fachowych dźwięków, przeszedł jakoś bez echa (takie przynajmniej odnoszę wrażenie). I szkoda, bo to co można na nim usłyszeć nie pozostawia złudzeń, że mamy do czynienia z materiałem wysokich lotów. Już na wstępie uwagę zwraca specyficzna szata graficzna, a dokładniej diaboliczna okładka z rogatą bestią na froncie. Obraz budzi silne skojarzenia wobec okładki ostatniej płyty rodzimego BEHEMOTH. W obu przypadkach, prace rodzą dziwny niepokój, emanują chłodem i bezdusznością - to nie są zwykłe obrazki...

Jeżeli chodzi o warstwę muzyczną, MAGENTA HARVEST przemierza rozległe rejony metalowej ekstremy spod znaku death/black metalu w technicznym wydaniu. Dodatkowo w ich kompozycjach pojawiają się atmosferyczne akcenty, nienachalne tła, których główną rolą jest nie tyle wypełnienie wolnych przestrzeni co generowanie niepokojąco - intrygującego klimatu. Ten element pełni istotną rolę, stanowiąc nieodłączną składową praktycznie każdego utworu. Są one intensywne, a kolejne motywy zmieniają się dość szybko, niczym pogoda w górach, stąd na brak akcji narzekać nie można. Udowadnia to już na wstępie wysoce energetyczny „Flock of Reckoning”, bogaty w szereg ciekawych rozwiązań. Słychać, że panowie nieustannie urozmaicają swoje kompozycje i to nie tylko jeżeli chodzi o aranżacyjne bogactwo, ale również poprzez rytmiczne aspekty. Mimo to pojawiają się również surowe, toporne momenty przywołujące na myśl norweską specyfikę blackową, co na pewien sposób oddaje kolejny „The Murderous Breed”, budzący również skojarzenia wobec stylu HYPOCRISY. Cieszy też fakt, że kiedy muzycy wykonują ten sam motyw, ulega on licznym przeobrażeniom za co w głównej mierze wynika z pracy sekcji rytmicznej. To też czyni „...and Then Came the Dust” tak intensywnym, zróżnicowanym. Oprócz szybkości oraz gęstych tłustości riffów, którymi nie pogardziliby pewnie i panowie z DEICIDE, Finowie stosują również liczne zwolnienia, monumentalne dociążenia jakie występują chociażby podczas „Signs of Death”. Utwory są drapieżne, czasem zwierzęco wściekłe, ale mimo wszystko nie są wyzute z melodii, ale te oczywiście nie są nad wyraz chwytliwe, jednak w takiej muzyce nikt tego nie oczekuje.

Pojawiają się też niespodzianki jak chociażby nieoczekiwane użycie saksofonu w trakcie dumnego „The Search for the Higher Water”, co nadało kompozycji całkiem innego wydźwięku. Jak więc widać, Finowie pomimo niezaprzeczalnej przynależności do metalowej ekstremy nie boją się eksperymentować, z powodzeniem wykorzystują różne elementy i dzięki takiemu podejściu uzyskują odpowiednie efekty.

Myślę, że osoby lubujące się w death/black metalu, dla których nie bez znaczenia pozostaje techniczne zaawansowanie, nowy materiał MAGENTA HARVEST przypadnie do gustu. Szczególnie, że „...and Then Came the Dust” to rzecz nie tylko mocno intensywna, energetycznie nabrzmiała, ale co istotne ciekawa. Płyta nie jest najłatwiejsza w odbiorze, wymaga czasu, ale ten z pewnością warto jej poświęcić - solidny album!

8/10

Marcin Magiera

Komentarze