11.04.2021

Nawigacja
Artykuły » Recenzje - D » DESERT NEAR THE END - 2016 - Theater of War
DESERT NEAR THE END - 2016 - Theater of War

DESERT NEAR THE END - Theater of War


DESERT NEAR THE END - Theater of War

1. Ashes Descent
2. Faces in the Dark
3. Point of No Return
4. Under Blackened Skies
5. A Martyr's Birth
6. Season of the Sun
7. Theater of War
8. At the Shores

Rok wydania: 2016
Wydawca: Metal Scrap Records
https://www.facebook.com/DesertNearTheEnd/

Nie wiedzieć czemu, odkładałem w czasie poznanie tejże płyty - jakoś tak niepozornie tkwiła w miejscu gdzie wzrok sięga rzadziej (a że jeszcze jestem lekko ślepawy to wiadomo...). Chcąc jednak nadrobić zaległości, w końcu sięgnąłem po ostatni album DESERT NEAR THE DESERT i teraz już wiem - zwlekanie było błędem! No, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, albo co się odwlecze, to nie uciecze (śmiech).

Wymowny nazewniczo „Theater of War” jest trzecim albumem tej greckiej formacji, a to co można na nim usłyszeć nie pozostawia złudzeń, że mamy do czynienia z zespołem dojrzałym, potrafiącym tworzyć muzykę ciekawą i to na wysokim poziomie. A co dokładnie tworzy DESERT NEAR THE DESERT? Zawartość krążka pozwala stwierdzić, iż stylistycznie greckie trio obraca się w energetycznych odmianach gitarowego ciosu spod znaku wysoce energetycznego thrash/power (w amerykańskim wydaniu) oraz death metalu. Jeżeli chodzi o konkretniejsze porównania, ich muzyka nasuwa pewne skojarzenia wobec dorobku ICED EARTH czy też w mniejszym stopniu ANTHRAX, KREATOR oraz naszego QUO VADIS. Chodzi przede wszystkim o samą muzykę, bo wokalnie zespół preferuje nieco drapieżniejsze oblicze. To w połączeniu z pojawiającymi się tu i ówdzie gęstymi podziałami rytmicznymi (sporo blastów) zdradza fascynacje zespołu specyfiką death metalu. Na dodatek panowie nie boją się sięgać po orientalne smaczki, bałkańskie wtrącenia, co ma miejsce chociażby w „Season of the Sun” czy też „A Martyr's Birth”. Poza tym jest naprawdę melodyjnie jak na tego typu dźwięki, co dla mnie stanowi spory atut. W tej materii ogromną rolę odgrywają nośne i zarazem tłuste riffy. W tym miejscu trzeba też dodać, że pod względem technicznej sprawności oraz instrumentalnego zaawansowania zespół ma się czym pochwalić. Równie pozytywne wrażenie robi soczyste, a do tego treściwe brzmienie (wiadomo, Tue Madsen zna się na rzeczy), przywołujące na myśl produkcje sprzed lat.

Natomiast, jeżeli mam się już do czegoś przyczepić, to pewne zastrzeżenia budzi booklet, a szczególnie jego mizerne wnętrze. Co prawda można tam znaleźć wszelkie istotne informacje, (w tym teksty), ale towarzysząca temu oprawa graficzna (w sumie jej deficyt) prezentuje się mizernie. To w zestawieniu ze zbyt przyciemnioną okładką, nie robi najlepszego wrażenia. I szkoda, bo pomysł okładki jest ciekawy i tematycznie idealnie pasuje do zawartości muzycznej. Za to świetnie prezentuje się spód płyty - ku mojemu zaskoczeniu, na jej obwodzie umieszczono nazwę zespołu, tytuł i zdjęcie zespołu - genialnie to wygląda, niezły gadżet.

Myślę, że osoby lubujące się w amerykańsko - energetycznym power/thrash, ze śmiałymi naleciałościami specyfiki deathmetalowej, na „Theater of War” zdnajdą coś dla siebie. Kompozytorsko i wykonawczo wydawnictwo rodzi głównie pozytywne odczucia - jest moc!

9/10

Marcin Magiera