01.06.2020
RECENZJE
WE SELL THE DEAD - Black Sleep

ANVISION - Love & Hate

NEUMA - Vol.2

SCEPTIC - Blind Existence

RUNNING WILD - Crossing the Blades Ep.

FREN - Where Do You Want Ghosts To Reside

KEEP ROCKIN' - Seismic Shift

EDDIE MULDER - Victory

DIAPOSITIVE - Give Me A Ride

TRANQUILLIZER 247 - Dziesięć

FIREWIND - Firewind

PARADISE LOST - Obsidian

FORCE OF PROGRESS - A Secret Place

KOMETY - Alfa Centauri

RESTLESS - Miasto Grzechu

THE BOOMTOWN RATS - Citizens Of Boomtown

KRZYSZTOF CUGOWSKI – 50/70

AUTOMB - Chaosophy

MUZOZOIC - Jazock?

NAKED ROOT - The Maze

CARNAL FORGE - Gun To Mouth Salvation

IKONODRAMA - Etched in the Spirit

THE MURDER CAPITALS - When I Have Fears

ABYSAL (THE ADAM JURCZYŃSKI PROJECT) - Return To The Live

DEPECHE MODE - Ultra

DELFINIA - Deep Elevation

ŁYDKA GRUBASA - Socjalibacja

IN2ELEMENTS - Cycles

JOHNOSSI - Torch//Flame

SILVERBONES - Wild Waves

THE STROKES - The New Abnormal


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - B » BRODKA - 2019 - MTV Unplugged
BRODKA - 2019 - MTV Unplugged

BRODKA - MTV Unplugged


BRODKA - MTV Unplugged

1. Can’t Wait For War
2. Horses
3. Funeral
4. K. O.
5. Haiti
6. Varsovie
7. W Pięciu Smakach
8. Up In The Hill
9. Syberia
10. Krzyżówka Dnia
11. Granda
12. Santa Muerte
13. Heart-Shaped Box
14. Dreamstreamextreme
15. Ten

Rok wydania: 2019
Wydawca: Kayax Production and Publishing
http://brodkamusic.com/

Musiało być ogromnym przeżyciem dla Moniki Brodki móc zagrać koncert w ramach legendarnej serii MTV Unplugged. W latach 90-tych, kiedy jeszcze muzyczna telewizja MTV była zainteresowana kształtowaniem gustów rockowej publiczności, akustyczne koncerty z jej logo stawały się ogromnym wydarzeniem. Niejednokrotnie ich uczestnikom wydane albumy z występami bez prądu przysparzały kolejnych złotych płyt, sprzedając się w kilkumilionowych nakładach. Tak było w przypadku zespołu Nirvana, którego po koncertowe wydawnictwo nie tylko okazało się być ogromnym sukcesem komercyjnym (ponad 5 mln sprzedanych egzemplarzy) ale przede wszystkim ich muzyczny spektakl można uznać za największe wydarzeniem całej serii. Brodka poniekąd potwierdziła ten fakt umieszczając na swojej płycie ze znakiem firmowym MTV Unplugged utwór skomponowany właśnie przez Kurta Cobaina "Heart-Shaped Box".

Zatem wracając do początku, propozycja by zostać częścią owej galerii sław była z pewnością ogromnym wyróżnieniem dla Brodki. Nawet jeżeli dziś wspomniana telewizja już raczej schlebia mało wyrafinowanym gustom, to jednak szlachetnej przeszłości dziadowską ramówki nie zmieni. Podniosłość wydarzenia, które miało miejsce 12 kwietnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, jest wyczuwalna na płycie artystki. Repertuar tego wydawnictwa koncertowego stanowią przede wszystkim utwory z dwóch poprzednich płyt studyjnych pani Moniki czyli Clashes i Grandy. O ile piosenki z przepięknej Clashes wydają się być prawie gotowe do akustycznego wykonania i rzeczywiście w ich przypadku nie ma zbytnich kombinacji, o tyle piosenki z Grandy otrzymały nową jakość. Najwięcej jednak zyskały dwa utwory pochodzące z innych wydawnictw, mianowicie Varsovie, który premierowo został opublikowany na mini albumie LAX (2012). Użycie gitar w miejsce syntezatorów znacznie zwiększyło poziom energii piosenki, specyficzne chórki nadały jej intrygującego udziwnienia. Ogólnie rzecz biorąc zmiana aranżacji „Varsovie” sprawiła, że jest wyróżniającym się momentem na płycie. Drugi z utworów będący również beneficjentem innego podejścia do jego wykonania to „Ten” z Mini albumu vol. 1, który tutaj zyskał niemal artystyczną elegancję. Trochę wymykając się chronologii w tym miejscu muszę dodać, iż całość rozpoczyna się od „Can’t Wait For War” i natychmiast zostaje usankcjonowany nastrój pewnego rodzaju uniesienia, niemal identycznego z tym jaki stworzył zespół Portishead na swojej „Roseland NYC Live”. I w zasadzie taka atmosfera trwa aż do samego finału.

Do udziału w koncercie Brodka zaprosiła również gorące nazwiska rodzimej sceny rockowej. W „Syberii” zaśpiewał coraz bardziej popularny Krzysztof Zalewski, a w „Satna Muerte” piosenkarz, który jest już u szczytu sławy: Dawid Podsiadło. Oba świetne wykonania ukierunkowane w stronę folku, rzeczywiście wniosły odrobinę urozmaicenia.

Reasumując, płyta Brodka MTV Unplugged jest wyśmienitym koncertowym wydawnictwem, który już dziś można uznać za wyróżniający się album z muzyką na żywo w rodzimej fonografii. Dodatkowo otrzymał świetną oprawę graficzną. Pod względem edytorskim, zarówno CD jak i winyl prezentują się bardzo okazale, po prostu majstersztyk.

9/10

Witold Żogała
Komentarze