15.07.2020
RECENZJE
DEPECHE MODE - Live Spirits Soundtrack

THE MOTH GATHERER - Esoteric Oppression

DIVINE WEEP - The Omega Man

HEART&REST - Shall We Begin?

HANGING GARDEN - Into That Good Night

MYRATH - Live in Carthage

ONE HOUR HELL - Voidwalker

DEACON BLUE - City of Love

RICK MILLER - Belief In The Machine

ROMAN ODOJ - Fiasko

MOUNTAINEER - Bloodletting

H.E.A.T. - II

ONE LIFE ALL-IN - Letter of Forgiveness

TRAUMHAUS - In Oculis Meis

OBSIDIAN TIDE - Pillars of Creation

SUBSIGNAL - A Song For The Homeless - Live in Rüsselsheim 2019

FAIRYLAND - Osyrhianta

AL DI MEOLA – Across The Universe

KATATONIA - City Burials

DESERT NEAR THE END - Of Fire and Stars

VADER - The Darkest Age - Live '93

VADER - Solitude In Madness

TRK PROJECT - Kay & Gerda

WIEWIÓRKA NA DRZEWIE - Wiewiórka na drzewie

KAZIK - Zaraza

IN EXTREMO – Kompass zur Sonne

NEUMA - Weather

WE SELL THE DEAD - Black Sleep

ANVISION - Love & Hate

NEUMA - Vol.2

SCEPTIC - Blind Existence


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - A » Animations - Christmas 2007
Animations - Christmas 2007
1. Wśród nocnej ciszy
2. Pójdźmy wszyscy do stajenki
3. Bóg sie rodzi
4. Cicha noc
5. Duch Świąt

Rok wydania: 2007
Wydanie własneNie wiem jak wy, ale mnie trochę świąteczny nastrój atakujący zewsząd od połowy listopada zaczyna pod koniec grudnia już nużyć. Zastanawiające jest to że świąteczne utwory, które w zasadzie powinny być radosne... są smętne. Owszem jest kilka radosnych utworów napisanych specjalnie na święta... ale niestety są eksploatowane w tym czasie do granic wytrzymałości.

Animations proponuje nam w tym roku minialbum "Christmas 2007". Generalnie jest kilka powodów dla których warto mieć ten krążek. Po pierwsze jest to dość przyjemna odskocznia od bombardujących nas zewsząd popowych kawałków i kolęd w wykonaniu różnych chórów.
Animations proponuje nam bowiem 4 interpretacje kolęd, ale zagrane i zaśpiewane radośnie, z werwą i z pierwiastkami stylistyki zespołu. Oprócz elementów już rozpoznawalnych u jaworznickich prog metalowców, w interpretacje te wkradło się nieco brzmień rocka lat 70-tych. Jest w tym nieco takiego radosnego powiedziałbym nawet gospelowego (chodzi tu raczej o klimat niż wyraz) podejścia do tematu. Po drugie ten album będzie zapewne gratką dla fanów zespołu. Mamy tu bowiem do czynienia z rewelacyjnymi solówkami i wariacjami budowanymi wokół znanych motywów. Styl aranżacji przypomina wręcz sceniczne podejście Animations do muzyki. Nawet do własnej muzyki, gdzie sporo luzu i miejsca na improwizacje. Trzecim i chyba najważniejszym powodem dla którego warto zaopatrzyć się w ten album, to fakt iż cały dochód ze sprzedaży płyty przeznaczony jest na jaworznickie hospicjum. Tak więc każdy nabywca płyty będzie mógł pod koniec roku zaliczyć dobry uczynek...
Zdecydowanym atutem krążka są wokale Darka Bartosiewicza. Dość zaskakujące, że zespół, który dotychczas deklarował się jako instrumentalny nagrał utwory z wokalami... Ale trzeba przyznać, że ten rodzaj głosu doskonale sprawdza się z muzyką Animations.
Ostatni utwór na płycie nie jest kolędą. Jest to utwór instrumentalny utrzymany w duchu świątecznym. Najlepsze w tym albumie jest to, że nawet w kolędach słychać że mamy do czynienia z Animations. W zasadzie to atut, który również sprawdza się przy graniu coverów. Zawsze bardziej podoba się własna interpretacja niż poprawne odegranie utworu.

Jak na razie wiadomo, że album będzie można nabyć na świątecznym koncercie charytatywnym zespołu, który odbędzie się 28 grudnia w MCKIS w Jaworznie (wstęp wolny). Warto przyjść, posłuchać Animations na żywo i zaopatrzyć się w krążek "Christmas 2007"

Piotr Spyra
Komentarze